Przygotowania do budowy cz.1

Przez kilka kolejnych tygodni będziemy wam podpowiadać jak przygotować się do budowy i na co zwrócić szczególną uwagę. Dziś rozpoczynamy od pozwolenia na budowę.

Procedura może różnić się zależnie od lokalnych wymagań konkretnej gminy, najpewniejsze i aktualne informacje, uzyskacie Państwo w rejonowym wydziale architektury. Do wniosku należy dołączyć:

  czytaj więcej…

Słów kilka o tradycyjnej budowie domów

Metoda tradycyjna budowy domu nie należy do najtańszych i, w porównaniu do pozostałych, trwa najdłużej. Stan deweloperski osiąga się po około 12 miesiącach i cały czas jest się uzależnionym od warunków atmosferycznych. Metoda ta ma jednak wiele niewątpliwych zalet. Jedną z nich jest większa elastyczność i pełna swoboda w wyborze projektu. czytaj więcej…

Z cyklu technologie: konstrukcja stalowa

Domy oparte na konstrukcji lekkiego szkieletu stalowego spełniają 4 podstawowe funkcje współczesnego budownictwa:

  • energooszczędność,
  • ekologię,
  • szybki montaż,
  • możliwość przemysłowej prefabrykacji.

czytaj więcej…

Z cyklu technologie: konstrukcja drewniana

Jedną z wielu zalet budowy domu w technologii szkieletu drewnianego jest szybki czas budowy. Dzięki temu możecie Państwo znacznie ograniczyć wydatki, redukując do minimum czas, w którym opłaca się dwie nieruchomości (budowa i obecne miejsce zamieszkania). Do oszczędności przyczynia się też niska waga konstrukcji (około 20 ton, gdzie ten sam dom w tradycyjnej technologii waży około 500 ton), a co za ty idzie, znaczne obniżenie kosztów transportu.

czytaj więcej…

Przydomowa oczyszczalnia ścieków, zalety i wady.

Przy prawidłowym montażu, przydomowe oczyszczalnie ścieków posiadają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Inwestycja taka zwraca się już w ciągu 3 lat w porównaniu z szambem, które trzeba opróżniać c 3-4 tygodnie. POŚ dają również niesamowitą niezależność, oddają do gleby lub cieków wodnych tak oczyszczone ścieki, że są one zdatne do przyjęcia przez naturę.

czytaj więcej…

Odwieczny dylemat, miasto czy wieś?

Zanim zdecydujecie o wyborze działki na dom, musicie postanowić gdzie ma się znaleźć. Tu pojawia się dylemat, miasto czy wieś? Może przygotowana przez nas tabela pomoże wam dokonać wyboru:

czytaj więcej…

Czym są domy pasywne i jakie są ich zalety?

Dom pasywny charakteryzuje się tym, że posiada bardzo niskie zapotrzebowanie na energię grzewczą. Straty ciepła są zminimalizowane dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii pozwalających na inteligentne zarządzanie gospodarką grzewczą. Temperatura w takim budynku jest utrzymywana na komfortowym poziomie dzięki pasywnym źródłom ciepła. Są to m.in. światło słoneczne, mieszkańcy domu, a nawet urządzenia elektryczne.

czytaj więcej…

Dom parterowy czy piętrowy?

Oba rozwiązania mają zarówno swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Głosy, jak to bywa w takich przypadkach, rozkładają się równomiernie. Nie wskażemy Wam jedynego słusznego wyboru, powiemy Wam jednak na co zwrócić szczególną uwagę.

czytaj więcej…

Jaki projekt domu wybrać?

Nasz rynek zalewają dobre i złe projekty i tylko od nas zależy jaki wybierzemy. Dziś dajemy Wam kilka wskazówek, które ułatwią Wam prawidłowy wybór:

  • Zacznijmy od określania potrzeb rodziny. Nie ma dwóch takich samych rodzin, o tych samych przyzwyczajeniach. Nie kierujmy się wyborem przyjaciół czy znajomych tylko szczerze określmy własne oczekiwania i priorytety.

czytaj więcej…

Czym się kierować przy wyborze działki budowlanej?

Bardzo często decydując się na budowę domu, nie do końca zdajemy sobie sprawę jak ważny jest wybór działki budowlanej. Zastanawiamy się nad technologią budowy czy aranżacją wnętrz, nieco po macoszemu traktując miejsce, na którym ma stanąć nasz wymarzony dom.

czytaj więcej…