Cykl: Jak przygotować się do budowy domu? – Jak zakończyć budowę?

Zakończenie budowy domu to upragniony moment w życiu każdego inwestora. Chcemy jak najszybciej zamieszkać w wymarzonym domu, ale by móc bez przeszkód zacząć urządzać nowe wnętrza, musimy zadbać najpierw o formalności.

Stosowne zawiadomienie o zakończeniu budowy musimy złożyć w ciągu 14 dni od zakończenia prac budowlanych, do Powiatowego lub Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Nie jest tak łatwo, do zawiadomienia musimy dołączyć oczywiście plik dokumentów. Jakich? Wykaz poniżej:

  • oryginał dziennika budowy (komplet wpisów, wymagane oświadczenia, oświadczenie o zakończeniu prac zgodnie z Planem Budowlanym),

czytaj więcej…

Cykl: Jak przygotować się do budowy domu? – Kiedy możemy zaczynać?

Pozwolenie na budowę musimy uzyskać zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace. Urząd ma 65 dni na wydanie nam takiej decyzji, jednak część z Was może czekać nieco krócej lub dłużej. Jest to kwestia indywidualna i rożna w każdym regionie Polski.

O decyzję nie można występować lekkomyślnie, bo jeśli zaniechamy budowy przez dwa lata, nasze pozwolenie zwyczajnie wygaśnie.

Samo zdobycie pozwolenia nie oznacza wcale, że możemy już zaczynać. Najpierw, na siedem dni przed rozpoczęciem, musimy pisemnie powiadomić powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, starostę oraz projektanta, że rozpoczynamy budowę. Do zgłoszenia należy również dołączyć oświadczenie kierownika budowy, który podejmuje się przejęcia obowiązku kierowania budową.

czytaj więcej…

Cykl: Jak przygotować się do budowy domu? – Przyłącza

W kwestii przyłącza  energii elektrycznej musimy zgłosić się do siedziby przynależnego nam zakładu energetycznego i złożyć wniosek o określenie warunków przyłącza.  W ciągu dwóch tygodni otrzymamy warunki przyłącza i umowę  o przyłączenie.

czytaj więcej…

Cykl: Jak przygotować się do budowy domu? – Pozwolenie na budowę

Jeśli podejmiemy już decyzję o budowie domu to musimy wiedzieć, że kompletowanie niezbędnej dokumentacji może nam zająć nawet kilka miesięcy. Od czego zaczynamy? Od pozwolenia, bez niego nie możemy rozpocząć. Starając się o pozwolenie na budowę, do wniosku składanego w starostowie musimy dołączyć:

  • Projekt budowlany– projekt zagospodarowania waszej działki zawierający projekt architektoniczno-konstrukcyjno- instalacyjny przygotowany przez specjalistę z uprawnieniami

  • Plan zagospodarowania– projekt wykonany przez geodetę, uwzględniający usytuowanie budynku, jego otoczenie oraz całą infrastrukturę techniczną

czytaj więcej…