Czym się kierować przy wyborze działki budowlanej?

Bardzo często decydując się na budowę domu, nie do końca zdajemy sobie sprawę jak ważny jest wybór działki budowlanej. Zastanawiamy się nad technologią budowy czy aranżacją wnętrz, nieco po macoszemu traktując miejsce, na którym ma stanąć nasz wymarzony dom.

Czym w takim razie powinniśmy kierować się przy wyborze? Przede wszystkim lokalizacją. To jak daleko działka położona jest od miasta ma znaczący wpływ na jej cenę. Poza tym ważne jest też jej otoczenie, to jak daleko znajduje się od obiektów uciążliwych: oczyszczalni, wysypisk śmieci czy fabryk. Nim kupimy działkę sprawdźmy również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, dostęp do infrastruktury czy stan drogi dojazdowej. 

Ważnym aspektem jest również wielkość działki, jeśli zależy nam na przestrzeni i swobodzie, nie decydujmy się na malutkie działki. Jeśli tylko środki na to pozwalają, wybierajmy zawsze te większe. Nawet jeśli pojawią się za płotem hałaśliwi sąsiedzi, nie będzie to dla nas tak uciążliwe, jak na mniejszym metrażu. Unikajmy też działek zbyt wąskich, które ograniczą nas przy wyborze projektu.

Dowiedzmy się także czy wybrana przez nas działka jest uzbrojona, tzn. czy ma doprowadzony prąd, wodę, kanalizację oraz ewentualnie gaz. Działki nieuzbrojone są zdecydowanie tańsze, należy jednak sprawdzić, ile będzie nas kosztowało jej uzbrojenie na własną rękę.

Ostatnią ważną rzeczą, o której warto pamiętać, to sprawdzenie gruntu w miejscowym Urzędzie Gminy. W wydziale geodezji warto sprawdzić rodzaj gruntu oraz poziom wody gruntowej. Pamiętajmy, że niekorzystne warunki geologiczne mogą ograniczyć a nawet uniemożliwić nam budowę domu!