Odnawialne Źródła Energii

Dziś dowiemy się czym w ogóle są odnawialne źródła energii, jakie korzyści niosą i czy warto z nich korzystać podczas budowy własnego domu. Odnawialne źródła energii to takie, których użycie nie powoduje stałych deficytów. Do odnawialnych źródeł energii zaliczamy fale wodne, wiatr, biomasę, promieniowanie słoneczny czy geotermię. Ich zasób odnawia się w bardzo krótkim czasie i stąd bierze się ich nazwa. Niewiele osób wie, że niemal 10% zapotrzebowania ludzkości na energię, pochodzi właśnie z odnawialnych źródeł.

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii stało się popularne dopiero w XXI wieku. Spytacie, dlaczego tak późno. Otóż, dotychczas korzystanie z nich wiązało się z dużymi nakładami finansowymi, a zwrot z inwestycji przychodził bardzo późno. Jednak, kiedy ceny, wraz ze wzrostem popularności, zaczęły spadać, okazało się, że jest to „luksus”, na który może sobie pozwolić nawet przysłowiowy Kowalski.  Obecnie ogromne wiatraki czy panele słoneczne na dachach nikogo już nie dziwią.

Jakie są plusy wykorzystania w domach odnawialnych źródeł energii? Na pewno bardzo niskie koszty eksploatacji ( już po uruchomieniu). Utrzymanie domu, które korzysta z takich źródeł jest naprawdę bardzo ekonomiczne. Ponadto, niemal zupełna nieszkodliwość ( w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań). Możliwość uzyskania dopłat rządowych ze względu na ekologiczny charakter projektu to również niewątpliwy atut. A co z minusami?

Niestety, nadal stosunkowo wysokie koszty instalacji, choć na pewno niższe niż np. 30 lat temu. Dla posiadaczy niewielkich działek minusem może okazać się też powierzchnia potrzebna do ustawienia specjalnych ekranów fotowoltaicznych. Poza tym, naprawdę nie mamy zarzutów!