Ogród Zimowy

Wybierając projekt wymarzonego domu coraz częściej decydujemy się na taki, który posiada oranżerię lub ogród zimowy. Ze względu na kapryśną polską pogodę, jest to rzeczywiście ciekawe rozwiązanie, które pozwoli nam na relaks bliżej natury, a jednocześnie nie skaże nas na przebywanie na deszczu czy mrozie.

Ogród zimowy to idealne miejsce dla osób, które lubią relaksować się w zaciszu domowego ogniska. Przyjemnie jest wypić kawę i poczytać książkę w pełni oszklonym pomieszczeniu, które pozwala na zatarcie granicy między budynkiem, a otaczającą go przestrzenią.

Wiele osób, które są zainteresowane takim rozwiązaniem, martwi jedna rzecz, mianowicie jak ogrzewać ogród zimą i jak chłodzić go latem. Zacznijmy od chłodzenia. Rzadko zdarza się, by ogród zimowy był przyjazny latem. Promienie słoneczne docierają do wewnątrz padając pod każdym możliwym kontem. Elementy wyposażenia wnętrza również absorbują duże ilości ciepła. Niskoemisyjne szyby, które zimą zatrzymują ciepło wewnątrz, niestety, działają tak przez cały rok, również latem. Ogród zimowy zamienia się wtedy w swoistą szklarnię, gdzie temperatura może być, w porównaniu do temperatury powietrza, nawet 10 stopni wyższa!

Rolety wewnętrzne  i żaluzje nie są w tym momencie najlepszym rozwiązaniem. Tak samo jak inne elementy wyposażenia, absorbują ciepło, by potem „oddać” je pomieszczeniu. Uratować nas mogą rolety zewnętrzne, ale wtedy ogród zimowy straci swoje przeznaczenie- przeszklenia zostaną całkowicie zasłonięte. Czyżby więc ogród zimowy może być wyłącznie zimowy? Niekoniecznie.

Dobrym i skutecznym rozwiązaniem będą folie przeciwsłoneczne, które  montowane są bezpośrednio na szyby, od zewnątrz. Dzięki powłokom refleksyjnym odbijają światło, zanim zdąży ono dotrzeć do tafli szkła. Folie redukują efekt nagrzewania nawet o 80%! Dzięki nim możemy zapomnieć o efekcie oślepiania, a mimo to cieszyć się pięknymi widokami za oknem. Na rynku istnieje wiele rodzajów folii przeciwsłonecznych, rozmowa ze specjalistą pomoże nam dokonać najlepszego wyboru. A co z ogrzewaniem?

Jest kilka sposobów, wybór będzie należał do Was. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane są dwa rodzaje: ogrzewanie podłogowe i ogrzewanie kanałowe. Tajników tzw. „podłogówki” nie trzeba Wam przybliżać, pisaliśmy już o niej wielokrotnie. Natomiast jeśli chodzi o ogrzewanie kanałowe, to jest ono szczególnie popularne na Zachodzie. Składają się na nie grzejniki konwekcyjne zasilane z istniejącej już instalacji grzewczej. Są one schowane, w specjalnie ku temu przygotowanym kanale, tuż pod oszkleniem. Takie rozwiązanie nie jest może najwydajniejsze, ale, nawet przy dużej różnicy temperatur, uchroni nas przed zaparowaniem. Pamiętajmy, że ogród zimowy nagrzewa się również dzięki promieniom słonecznym, dlatego w mroźny, ale słoneczny dzień, ogrzewanie nie musi być koniecznością.