Optyczne Powiększanie Działki

Rosnące ceny metra kwadratowego lub niezbyt wysokie dochody zmuszają nas do kupna działki mniejszej, niż byśmy tego chcieli. Nie należy jednak wtedy myśleć, że opieramy się na półśrodkach. Terenu działki, tak jak powierzchni domowych, dotyczy jedna wspaniała zasada: optycznego powiększania. Dzięki kilku niewielkim zabiegom możemy sprawić, że nasza działka wyda się większa i bardziej funkcjonalna. Oto kilka złotych zasad:

  • Drzewa: jeśli przymierzasz się do posadzenia drzewek pamiętaj, że powinny prezentować się warstwami, od najniższych do najwyższych. Oprócz optycznego powiększenia, to również ważny aspekt praktyczny. Dzięki takiemu ułożeniu, promienie słoneczne bez trudu dotrą do każdej rośliny. Drzewa na małych działkach powinno się sadzić blisko domu, w innym wypadku, np. przy ogrodzeniu, mogą optycznie zmniejszyć działkę nawet o połowę!
  • Jeśli zrezygnujemy z drzew, wybierzmy niewielkie krzewy, które nie przytłoczą otoczenia.
  • Wszystkie ścieżki i przejścia zaplanuj tak, by miały nieregularny, zawijany kształt. Długa droga=wrażenie dużej działki.
  • Nie obsadzajmy gęsto linii działki, niech roślinność będzie swobodnie rozmieszczona. Dzięki temu linia kończąca działkę, nie będzie przyciągać uwagi.
  • Pomaluj dom na kolor, który optycznie powiększy całą działkę. Dobrym wyborem będą tu biel, blady błękit lub żółć.
  • Zwróć uwagę na ogrodzenie. Przy małej działce niewskazane jest ciężkie, metalowe ogrodzenie, lepiej wybrać lekkie, z delikatnego drewna czy desek. Linia działki nie będzie przy takim ogrodzeniu bardzo widoczna.
  • Sprawdzoną metodą na optyczne powiększenie ogrodu jest takie zaprojektowanie, dzięki któremu powstaną kolejne plany w ogrodzie. Jeśli jakieś elementy wyłaniają się zza innych, ogród zyskuje pozorną, dodatkową przestrzeń.