Oświetlenie

Wiele osób, które podjęły się trudu budowy własnego domu, nie zdaje sobie nawet sprawy jakiego wysiłku i pomysłowości wymagać od niego będzie aranżacja wnętrz. Nie jest to sprawa prosta, a kiedy rezygnujemy z pomocy specjalisty, to niemal majstersztyk. Szczególnie nie doceniamy roli oświetlenia, uznając je za sprawę drugorzędną. I w takim właśnie myśleniu tkwi największy błąd. Otóż oświetlenie to jeden z ważniejszych aspektów, który może zarówno zniweczyć  nasze starania, jak i podkreślić atuty naszego domu. Granica jest naprawdę śliska. Na co więc zwrócić uwagę?

W nowoczesnych wnętrzach najlepiej sprawdzają się tzw. ukryte źródła światła. Podświetlone półki zwrócą uwagę na stojące na nich designerskie przedmioty. Przypodłogowe lub przysufitowe listwy świetlne doskonale podkreślą fakturę ścian, np. ozdobne tynki czy surowy kamień.  Bajeczny efekt osiągniemy również umieszczając delikatne ledowe lampki w ozdobnych wnękach. We wnętrzach tradycyjnych czy rustykalnych używa się zdecydowanie innych form oświetlenia: lamp, żyrandoli czy kinkietów, które podkreślają charakter wnętrza i współgrają z wyposażeniem.

Ważne jest jednak by zrozumieć jeden bardzo ważny podział: na światło funkcjonalne i na światło dekoracyjne. Zadbajmy, by biurko, stół do pracy czy fotel, w którym czytamy, były dobrze doświetlone ciepłym światłem, które nie męczy wzroku. Zaplanujmy światło obok łóżek i sof, docenimy takie rozwiązanie kiedy np. będzie trzeba w nocy wstać do płaczącego dziecka. Zwróćmy uwagę również na to, by nie umieszczać lamp naprzeciw telewizora. Utrudniające oglądanie lampy zirytowały już niejednego właściciela domu.

A estetyka? Podkreślajmy wyjątkowe miejsca i odciągajmy wzrok od takich elementów naszego domu, które niekoniecznie są naszą dumą. Oświetlajmy dekoracyjne wnęki, wyjątkowe faktury ścian, dzieła sztuki ( również tej amatorskiej, należącej do naszych dzieci J). Przekroczmy czasem budżet, jeśli znaleziona w sklepie lampa jest warta grzechu i doskonale wkomponuje się we wnętrze. Traktujmy oświetlenie jak inwestycję, która zaprocentuje naszym świętym spokojem. No i pamiętajmy o ekologii, wybierajcie wyłącznie energooszczędne źródła światła!