Pompa ciepła

Przyjrzyjmy się dziś bliżej pompie ciepła. Dlaczego stała się taka popularna i pożądana?

Pompa ciepła jest urządzeniem, które wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze. Jest to, jak sami zauważyliście, obieg wymuszony, przeciwny naturalnemu porządkowi. Rodzajów pomp jest mnóstwo. Najczęściej stosowanym kryterium przy ich podziale jest rodzaj tzw. „dolnego źródła” czyli miejsce skąd energia jest pobierana, dzielimy na: gruntowe, wodne i powietrzne.

Największą skuteczność pompy ciepła uzyskują w połączeniu z ogrzewaniem niskotemperaturowym, dlatego w domach z pompą ciepła zazwyczaj stosuje się ogrzewanie podłogowe. Samą pompę dobieramy do budynku na podstawie projektu i określenia zapotrzebowania budynku na ciepło. Jest to ważne z tego względu, że zapotrzebowanie budynku na ciepło zależy od wielu warunków: powierzchni domu, sposobu budowy ścian, użytych materiałów czy okien (rodzaju i ilości).

Pompa ciepła pozwala całkowicie uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii. Jest też bezobsługowa, a latem działa jak klimatyzator, chłodząc powietrze we wnętrzu domu. Chłodzenie następuje tzw. wodą lodową- zamiast ciepłej wody, która ogrzewa dom zimą, w rurach przepływa woda o temperaturze ok. 8-10 st. C. Muszą być jednak wtedy zastosowane Klimakonwektory zamiast grzejników, a instalacja rozprowadzająca, ze względu na wykraplanie, musi być bardzo szczelna.  Niskie koszty eksploatacji sprawiają, że jest rozwiązanie godne uwagi. Jedynym minusem są koszty inwestycyjne, które zwracają się dopiero po kilku lub kilkunastu latach.