Projekt

Dziś mała odskocznia od pozwoleń, wniosków i technologii. Wiemy doskonale, że najmilszą częścią budowy domu jest niemal dla każdego… wybór projektu! Podpowiemy Wam na co uważać, czy się kierować oraz jak sporządzić listę priorytetów. No to zaczynamy!

Jakie mamy opcje? Otóż możemy wybrać z setek tysięcy gotowych projektów, które z łatwością znajdziemy w Internecie. Możemy też zamówić indywidualny projekt, który uwzględni wszystkie nasz potrzeby. Bez względu na to jakiego dokonamy wyboru, powinniśmy wiedzieć, że oba projekty są zawsze wykonane przez uprawnionego ku temu architekta.

Jeśli wybierzemy gotowy projekt, na pewno zaoszczędzamy.  Ze względu na to, że taki projekt jest przeznaczony dla anonimowego odbiorcy i może kupić go każdy, jest znacznie tańszy niż ten dedykowany. W tym przypadku architekci starają się projektować  w ten sposób by projekt sprawdził się (czasem po niewielkich modyfikacjach) na niemal każdym typie działki. Pomijając aspekt ekonomiczny, gotowy projekt jest odpowiedniejszy dla osób o niesprecyzowanych oczekiwaniach. Proces wyboru będzie zdecydowany krótszy .

Gotowe projekty maja jeden minus, dla niektórych nie do przyjęcia. Dają się modyfikować w niewielkim stopniu, a wszelkie poważniejsze zmiany są bardzo kosztowne.  Oczywiście, nie mówimy tu o „kosmetyce” jaką jest elewacja czy kolor dachu. Chodzi o poważne zmiany konstrukcyjne, przesuwanie ścian, okien itp.

Dla kogo w takim razie jest indywidualny projekt? Oczywiście, nie tylko dla zamożnych, choć jak wspominaliśmy wcześniej,  nie jest to najtańsza inwestycja. Dedykowany projekt jest odpowiedni także dla osób o bardzo sprecyzowanych i konkretnych oczekiwaniach, dla ludzi którzy nie zdecydują się na kompromis.  Jednym słowem idealistów. A kiedy będziemy zmuszeni skorzystać z indywidualnego projektu? Gdy nasze potrzeby będą mocno niestandardowe, np. będziemy chcieli mieć wewnętrzny basen lub profesjonalne studio nagraniowe. Decyzja należy jednak do Was!