Taras

Jako, że końca lata jeszcze nie widać postanowiliśmy napisać dziś troszkę o tarasach. Taras to dla każdego z nas miejsce wypoczynku i relaksu, miejsce gdzie spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Nikomu z nas nie marzy się remontowanie go po każdej zimie. Dlatego materiały do jego budowy trzeba wybierać rozsądnie, tak by służył nam przez długie lata.

Najpierw musimy podjąć decyzję, jaką rolę ma spełniać nasz taras, czy chcemy się tam opalać, jadać posiłki z rodziną czy leniuchować z kawą i książką. Taras będzie najbardziej nasłoneczniony jeśli zbudujemy go od strony południowej. Nie jest to jednak oczywisty wybór dla wszystkich.  Miłośnicy śniadań  i kawy na świeżym powietrzu częściej wybierają taras po stronie wschodniej. Planując położenie tarasy powinniśmy zawsze mieć na uwadze jedną ważną rzecz, powinien znajdować się jak najdalej od ulicy i często uczęszczanego chodnika. Hałas nie sprzyja relaksowi.

Taras warto zadaszyć, przynajmniej częściowo. W naszej strefie klimatycznej będzie to rozsądne posunięcie, dzięki któremu będziemy mogli cieszyć się aromatyczną kawą na zewnątrz, nawet podczas letniego deszczu.

Kolejna rzecz, nad którą powinniśmy się zastanowić, to dobór odpowiednich drzwi tarasowych. Wbrew pozorom, to jedna z trudniejszych decyzji jakie przyjdzie nam podjąć podczas budowy tarasu. Drzwi muszą pozwalać na swobodne przenikanie się dwóch przestrzeni: zewnętrznej i wewnętrznej. Poza tym, jeśli nie mamy zbyt wiele wolnej przestrzeni, powinniśmy zrezygnować z dwuskrzydłowych drzwi na rzecz przesuwanych, które są znacznie praktyczniejsze.

Jakich materiałów użyć do budowy tarasu? Możliwości mamy kilka, taras murowany, drewniany, kamienny lub z wytrzymałego tworzywa. Powinien on współgrać z charakterem domu, dlatego do każdego domu dobiera się inny taras, nie ma jednej słusznej metody jego budowy. Warto tylko pamiętać, by materiały były wytrzymałe i odporne na działanie kapryśnej, polskiej pogody.