W zdecydowanej większości zrealizowanych przez Odomo.pl budynków energooszczędnych wykonaliśmy nawiewno-wywiewną wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperacją).
Istotnym elementem w wykonanych przez nas układach jest gruntowy bezprzeponowy wymiennik ciepła.
Stosujemy bezprzeponowe wymienniki gruntowe firmy Pro-Vent.
Na stronie producenta znajdziecie Państwo szczegółowe informacje i analizy dotyczące wentylacji mechanicznej a poniżej informacje w dużym skrócie.
Zadaniem GWC jest wymiana energii cieplnej z gruntem i współpraca z energooszczędnymi układami wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła MISTRAL. Wymiennik gruntowy zakopany na odpowiedniej głębokości pod powierzchnią ziemi (np. pod płytą fundamentową), ma za zadanie:
ZIMĄ
- wstępnie ogrzać powietrze, co znacznie obniży koszty eksploatacyjne oraz zapewni optymalna pracę rekuperatorów podczas ostrych mrozów. Umożliwi także dowilżenie zbyt suchego powietrza zimowego, co może znakomicie wpłynąć na polepszenie mikroklimatu wewnątrz budynku.
LATEM
- ochłodzić i osuszyć powietrze nawiewane co może zdecydowanie polepszyć mikroklimat wewnątrz pomieszczeń zapewniając uczucie przyjemnego chłodu. Dodatkowe schłodzenie powietrza latem możemy uzyskać stosując obniżenie jego temperatury na wymienniku w kanale wentylacyjnym nawiewnym dzięki wytworzonej tak zwanej „wodzie lodowej” za pomocą pompy ciepła (stosując jej funkcje chłodzenia w odwrotnym cyklu pracy – stosujemy pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic).
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją
Co zyskujemy dodatkowo?
Przeliczając mniejsze straty energii (dzięki rekuperacji) i dodatkowe uzyski ciepła zimą lub chłodu w okresie letnim (dzięki GWC) mamy wymierną korzyść finansową. Ale zyskujemy coś jeszcze – lepsze zdrowie. Przebywając w pomieszczeniach zamkniętych jesteśmy narażeni na wdychanie powietrza o małej jonizacji ujemnej, zawierającego wyziewy z tworzyw sztucznych, mebli, wykładzin, paneli, detergentów itp. Dlatego zdając sobie z tego w pełni sprawę musimy szczególnie dbać o jego wymianę. W rozwiązaniach proponowanych przez naszą firmę nawiewamy do budynku wciąż świeże powietrze i usuwamy zużyte, a wraz z nim usuwamy znaczną ilość kurzu, alergenów, roztoczy i zarodników pleśni. W ten sposób do budynku jest doprowadzony tlen, a usuwany dwutlenek węgla. Usuwany jest także nadmiar pary wodnej, który może ułatwić rozwój pleśni na przegrodach budowlanych. Likwidujemy w ten sposób syndrom chorego budynku. Sen w prawidłowo wentylowanym pomieszczeniu umożliwi prawdziwy wypoczynek. Omówiliśmy tym samym element bardzo istotny i mniej mierzalny niż oszczędności finansowe – zdrowie naszych klientów.
Reasumując otrzymujemy: OSZCZĘDNOŚĆ, KOMFORT, ZDROWIE.
Powierz wykonanie systemu wentylacji wraz z budynkiem doświadczonemu wykonawcy!
Odomo.pl bazując na sprawdzonych technologiach firmy Pro-Vent gwarantuje kompleksowe i prawidłowe wykonanie skutecznie działającego systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

ZALETY PŁYTY FUNDAMENTOWEJ:
- Szybkość wykonania
- Stabilność
- Lepsza ochrona termiczna i przeciwwilgociowa
- Płytkie posadowienie
- Łatwość wykonania gwarantująca brak błędów wykonawczych
Naszym klientom proponujemy wykonanie posadowienia budynku na monolitycznej płycie fundamentowej. Jeżeli projekt inwestorski zawiera tradycyjne fundamenty liniowy (na ławach i ścianach fundamentowych) oferujemy wykonanie projektu zamiennego konstrukcji płyty fundamentowej. Płyty fundamentowe wykonujemy w wersji Premium stosując posadowienie na prefabrykowanych kształtkach z periporu firmy Izodom 2000 Polska Sp. z o.o. (znajdziecie tam Państwo szczegóły technologii) lub w wersji Economy opisanej szczegółowo poniżej.
Wersja Economy przykładowej płyty fundamentowej (opis wykonania):
Po zdjęciu warstwy humusu i ewentualnej wymianie gruntu (na podstawie zaleceń wynikających z badań geotechnicznych) wykonujemy prawidłowo zagęszczone podłoże żwirowo-piaskowe. Na odpowiednio przygotowanym podłożu rozkładamy folię PE o grubości 0,3 mm, która pełni rolę wstępnej warstwy izolacji przeciwwilgociowej. Następnie zostają ułożone krzyżowo dwie warstwy styropianu XPS każda o grubości przynajmniej 10 cm. Boki płyty fundamentowej to ścianki również ze styropianu XPS o grubości dostosowanej do grubości ocieplenia ścian. Styropian XPS jest materiałem o dużej nośności, bardzo dobrej izolacyjności termicznej oraz jest bardzo odporny na wilgoć. Następnie uszczelniamy wszystkie przepusty instalacyjne (oczywiście instalacje rozprowadzamy przed ułożeniem podłoża styropianowego). W tak powstałym podłożu styropianowym jest układana dodatkowa warstwa folii PE o grubości 0,3 mm. Następnie, zgodnie z projektem konstrukcji, jest układane zbrojenie liniowe pod ścianami nośnymi. Naroża płyty są czasami dodatkowo dozbrajane. Ponownie sprawdzane są wyprowadzenia instalacji i wszystkie wymiary. Zalewanie łoża styropianowego wykonujemy betonem klasy C20/25 zawierającym zbrojenie rozproszone (profilowane pręciki stalowe grubości 1mm i długości 50mm w ilości 25kg na 1m3 betonu). Zbrojenie rozproszone zwiększa nośność i trwałość płyty. Powstaje w ten sposób układ monolityczny którego stabilność i trwałość przewyższa tradycyjne fundamentowanie (na ławach i ścianach fundamentowych). Izolacja termiczna maksymalnie ogranicza powstanie mostków termicznych, a izolacja przeciwwilgociowa jest znacznie lepsza i trwalsza niż w fundamentowaniu tradycyjnym. Dodatkowo, czas wykonania kompletnej płyty fundamentowej jest mniejszy, niż w przypadku fundamentów zwykłych a prosta budowa wyklucza możliwość popełnienia błędów wykonawczych. Zmniejszony jest oczywiście zakres, czas i koszt prac ziemnych. W trakcie wiązania betonu prowadzona jest jego odpowiednia pielęgnacja zależna od aktualnych warunków atmosferycznych. Boczne ścianki z XPS są dodatkowo zabezpieczane folia kubełkową.
Na tak przygotowanej płycie fundamentowej układany jest styropian (3cm) z folią refleksywną pod ogrzewanie podłogowe i wykonywana jest posadzka betonowa zacierana mechanicznie. Przypominamy, że płyta jest izolowana od spodu 20cm styropianu XPS. Każdy kto dokładnie przeanalizuje wyżej opisaną technologię będzie miał naszym zdaniem pełne przekonanie co do wyboru takiego rozwiązania.
PŁYTA FUNDAMENTOWA TO PEWNOŚĆ, STABILNOŚĆ, OCHRONA I NOWOCZESNOŚĆ.

Ściany zewnętrzne i wewnętrzne budynków energooszczędnych mogą być wykonane z zastosowaniem różnorodnych materiałów i technologii. Realizujemy budynki ze ścianami murowanymi (np. na bazie bloczków Ytong, bloczków ceramicznych Porotherm, bloczków ceramicznych Heluz, bloczków Silka, Termalica, H+H, Solbet, kształtek Izodom2000, itp.) lub ścianami wykonanymi w technologii lekkiego szkieletu stalowego i z wykorzystaniem innych popularnych materiałów. Opiszemy poniżej trzy przykładowe i często wybierane przez inwestorów rozwiązania:
a) Technologia MURDOMO Ytong to:
- Ściany murowane zewnętrzne (nośne) wykonane z bloczków Ytong Energo PP2/0,35 o grubości 24 cm. Murowanie z wykorzystaniem systemowej, cienkowarstwowej zaprawy klejowej. Tynki wewnętrzne gipsowe nakładane maszynowo. Ocieplenie elewacji 20 cm styropianem frezowanym grafitowym klejonym punktowo i obwodowo (z dodatkowym kołkowaniem). Tynk zewnętrzny cienkowarstwowy w systemach STO, Atlas lub Kreisel.
- Nadproża wylewane lub systemowe Ytong 24cm/11,5cm firmy Xella.
- Ściany wewnętrzne o grubości 11,5cm wykonane z bloczków Ytong PP4/0,6 lub Silka firmy Xella.
Ytong Energo PP2/0,35 S+GT to jeden z najcieplejszych materiałów konstrukcyjnych. Bloczki produkowane są z naturalnych surowców: wapna, piasku i wody. Uzyskujemy wysoką ergonomię wznoszenia ścian dzięki uchwytom montażowym. Minimalizujemy powstanie mostków termicznych dzięki zastosowaniu zaprawy systemowej do cienkich spoin i połączeniom na pióro i wpust. Otrzymujemy szczelną ścianę dzięki wysokiej dokładności elementów. Ytong Energo to materiał niepalny (A1) o wysokiej odporności na działanie ognia (REI 240). Materiał ten umożliwia szybkie bruzdowanie do wykonania instalacji elektrycznej. Dzięki gładkości powierzchni ograniczamy zużycie materiału do wykonania tynku wewnętrznego. Struktura omawianego bloczka z betonu komórkowego, która zawiera ogromne ilości małych porów (pęcherzyki powietrza), sprawia, że materiał ten jest „niezwykle ciepły” (λ10,dry=0,095 W/mK)
b) Technologia MURDOMO na bazie Porothermu firmy Wienerberger to:
- Ściany nośne wykonane w systemie szlifowanych bloczków Porotherm murowane na sucho z wykorzystaniem specjalistycznej zaprawy Porotherm DRYFIX (wyglądem przypomina pianki montażowe i jest nanoszona pistoletem w postaci pasków o średnicy około 3cm). Grubość bloczków to 25cm. Istotnym elementem jest wykonanie idealnie wypoziomowanej pierwszej warstwy na zaprawie cementowo-wapiennej (wykonuje się z użyciem niwelatora!).
- Ocieplenie elewacji 20 cm styropianem frezowanym grafitowym klejonym punktowo i obwodowo (z dodatkowym kołkowaniem). Tynk zewnętrzny cienkowarstwowy w systemach STO, Atlas lub Kreisel.
- Ściany działowe wykonane z bloczków szlifowanych Porotherm grubości 11,5cm również w systemie DRYFIX.
Więcej informacji: http://wienerberger.pl/informacje/murowanie-w-systemie-porotherm-dryfix
c) Technologia EKODOMO wykorzystuje konstrukcję ścian (a także wiązarów dachowych) na bazie prefabrykowanego lekkiego szkieletu stalowego. W tej technologii powstały nasze pierwsze budynki w tym jeden z pierwszych w województwie kujawsko-pomorskim w standardzie NF40. Proszę pamiętać, ze jest to technologia bardzo wrażliwa na błędy wykonawcze i zawsze należy ja powierzać doświadczonemu wykonawcy (np. Odomo.pl).
Przykładowa struktura ściany zewnętrznej nośnej dla budynku wykonanego w standardzie NF40:
- Tynk zewnętrzny cienkowarstwowy w systemie STO (barwiony w masie)
- Wełna fasadowa 20cm firmy ROCKWOOL
- Folia wiatroizolacyjna HOUSEWRAP firmy TYVEK
- Płyta włóknowo-gipsowa firmy FERMACELL grubości 1,25cm
- Profil stalowy 15cm firmy FRAMEFACTORY, wypełniony w całości wełną skalną(15cm)
- Folia paroszczelna AIRGUARD firmy TYVEK
- Profile stalowe odstawcze(poziome) grubości 5cm
- Płyta włóknowo-gipsowa firmy FERMACELL grubości 1,25cm
- Gładź gipsowa
Wszystkie elementy ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz konstrukcje stropów i dachu powstają w fabryce. Zapewnia to precyzję wykonania tych elementów. Dostawa na budowę wszystkich elementów konstrukcji odbywa się jednym transportem. Montaż całej konstrukcji zajmuje zaledwie kilka dni.

Wykonujemy wszelkie rodzaje stropów zgodnie z projektem dostarczonym przez inwestora lub projektem zamiennym konstrukcji. Realizujemy między innymi:
- Stropy monolityczne
- Stropy typu filigran
- Stropy typu Teriva (lub inne gęstożebrowe – np. Rector)
- Stropy z wykorzystaniem płyt kanałowych (w tym strunobetonowych)
- Stropy lekkie na bazie dolnego pasa wiązara dachowego+ sufit podwieszany
- inne
Przykład: Strop nad parterem w systemie Teriva
Strop Teriva zbudowany jest z wibroprasowanych pustaków układanych na prefabrykowanych belkach (stosuje się dodatkowo żebra rozdzielcze i siatki górne) i zalanych nadbetonem. Pustaki stropowe posiadają komory powietrzne, a porowata płaszczyzna spodnia zwiększa przyczepność tynku.
Poszycie – styropian 3cm z folią refleksywną, wylewka 7cm z ogrzewaniem podłogowym. Dodatkowo w warstwie poszycia stropu poprowadzona może być instalacja wentylacji parteru. Od spodu stropu tynk gipsowy nakładany maszynowo lub sufit podwieszany. Konstrukcja balkonów – np. strop monolityczny lany.
Teriva to tak zwany strop gęstożebrowy o dużej wytrzymałości i dobrej izolacyjności akustycznej. Jest to technologia sprawdzona i powszechnie stosowana o stosunkowo niskim koszcie wykonania.
Strop jest łączony ze ścianami poprzez monolityczny wieniec żelbetowy spinający całość konstrukcji.
Wykonanie wieńca odbywa się z zastosowaniem kształtek wieńcowych typu L, które eliminują konieczność stosowania szalunku drewnianego.
Wykonanie stropu odbywa się zawsze przez doświadczonych zbrojarzy i betoniarzy pod stałym nadzorem kierownika budowy. Ponieważ strop bywa nad głową to należy go z nią wykonywać!

Prawidłowo zaprojektowany i wykonany dach budynku to jeden z najistotniejszych elementów decydujących o estetyce oraz o trwałym zabezpieczeniu przed czynnikami atmosferycznymi. Najlepszy dach to taki, który przez cały okres eksploatacji jest bezobsługowy. Jest to trudne do osiągnięcia, ale przy zastosowaniu określonych technologii możliwe (dachy, które powstają przy wykorzystaniu materiałów od renomowanych dostawców i dzięki precyzyjnemu wykonaniu). Dach to nie jest miejsce na pozorne oszczędności oraz na naukę dla niedoświadczonych wykonawców. Dachy budynków wykonujemy zgodnie z projektem budowlanym lub w przypadku możliwej optymalizacji zgodnie z projektem zamiennym. Optymalizacja oznacza niejednokrotnie lepsze rozwiązania konstrukcyjne i wybór innego pokrycia.
Jesteśmy w stanie wykonać dachy: płaskie, dwuspadowe, czterospadowe, namiotowe, mansardowe, naczółkowe i inne. Na pokrycia stosujemy (na dachy płaskie): papy, styropapy, membrany PVC, a na dachach skośnych realizujemy poszycia z dachówek ceramicznych, dachówek betonowych (cementowych), blach dachowych, łupka naturalnego, gontów bitumicznych i innych. Bardzo istotnymi elementami jest prawidłowe wykonanie wentylacji termoizolacji dachu, wentylacji przestrzeni pomiędzy dachówką a membraną (dachy skośne) oraz prawidłowej paroizolacji warstw ocieplających.
Konstrukcje dachowe realizowane przez naszą firmę wykonywane są z drewna iglastego w klasie określonej projektem (np. C24, C27), a wiązary dachowe w oparciu o technologię firmy Mitek. Zabezpieczone są ogniochronnymi, grzybobójczymi i owadobójczymi środkami lub na życzenie klienta konstrukcja będzie suszona i strugana. Pamiętaj, że dach ma taką trwałość jak jego najsłabszy element.
WYBIERZ RENOMOWANEGO DOSTAWCĘ I NIE RYZYKUJ!

Realizując kompleksowo jako generalny wykonawca powierzoną nam budowę budynków energooszczędnych zapewniamy także montaż stolarki okiennej oraz drzwi wejściowych.
Współpracujemy ze sprawdzonymi dostawcami technologii, a montaż realizujemy dzięki wykwalifikowanym ekipom montażowym.
Realizujemy wytyczne zawarte w projekcie budowlanym spełniając jednocześnie szczegółowe ustalenia z inwestorem.
Realizujemy montaż okien na systemie „ciepłych parapetów” KLINAR z wykorzystaniem profili podokiennych i drzwiowych z polistyrenu ekstrudowanego XPS, a także charakteryzujący się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi system podwalin z klinarytu pod drzwi typu HS i HST.
Montaż wykonujemy także z wykorzystaniem taśm montażowych paroizolacyjnych, taśm rozprężnych, piany poliuretanowej i mas uszczelniających w ramach systemu SWS firmy SOUDAL. Szczegółowe informacje o systemie SWS dostępne są pod linkiem.
Wykonujemy montaż okien wykonanych na bazie profili uznanych firm, np.:
Dopasowujemy produkt do oczekiwań i możliwości finansowych inwestora. Tylko prawidłowy montaż stolarki może dać wymierne oszczędności finansowe związane z minimalizowaniem utraty ciepła i brakiem niekorzystnych zjawisk związanych z wykraplaniem się pary wodnej na ościeżach. Wykonujemy także montaż wszelkiego rodzaju rolet okiennych wraz z ich napędami i systemami sterowania.

Odomo.pl w ramach usługi generalnego wykonawstwa oferuje wykonanie wszystkich instalacji budowlanych.
WYKONUJEMY:
- Instalacje elektryczne i teletechniczne
- Instalacje odgromowe z uziemieniem
- Instalacje przeciwoblodzeniowe
- Instalacje automatyki budynkowej
- Instalacje odkurzacza centralnego
- Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne (w tym studnie i przydomowe oczyszczalnie ścieków)
- Instalacje gazowe
- Instalacje klimatyzacji
- Instalacje centralnego ogrzewania
- Instalacje wentylacji mechanicznej z rekuperacją
Instalację wentylacji mechanicznej z rekuperacją wraz z gruntowym wymiennikiem ciepła omówiliśmy wcześniej w punkcie 1 (przeczytaj – link).
Instalacje centralnego ogrzewania realizujemy zgodnie z wytycznymi zawartymi w projekcie budowlanym inwestora. Najwięcej instalacji wykonaliśmy na bazie kotłów gazowych (Vaillant, De Dietrich) lub pomp ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic.
Jesteśmy autoryzowanym wykonawcą systemów grzewczych na bazie pomp ciepła powietrze-woda serii firmy Panasonic (w wyszukiwarce proszę wpisać Bydgoszcz i wybrać pompy typu powietrze-woda).
Wykonujemy kompleksowo instalacje w kotłowniach i w pomieszczeniach użytkowych:
- kotły gazowe
- pompy ciepła
- zasobniki ciepłej wody użytkowej
- zbiorniki wody lodowej
- pompy obiegowe do c.o. i cyrkulacyjne do c.w.u.
- sprzęgła hydrauliczne, układy mieszające, rozdzielacze itp.
- pętle grzewcze ogrzewania podłogowego (głównie na bazie rur PexPenta firmy Purmo – 30 letnia gwarancja)
- grzejniki łazienkowe, płytowe, dekoracyjne i kanałowe oraz klimakonwektory
- układy automatyki pokojowej i pogodowej
Więcej informacji szczegółowych znajdziecie Państwo pod linkami:

Jeśli nie macie Państwo czasu na zajmowanie się urządzaniem własnego domu i szukacie firmy, która zaprojektuje a potem zrealizuje prace wykończeniowe kompleksowo w całym domu, to nasza oferta dedykowana jest dla Was.
Dzięki nam, nie trzeba być ekspertem od projektowania i urządzania domu, ani samemu zatrudniać ekipy wykończeniowej. Współpraca z nami to przede wszystkim oszczędność kosztów, a także czasu traconego na samodzielnym odwiedzaniu wielu sklepów. To również doradztwo i nowoczesny projekt oraz nadzór budowlany nad pracami ekipy wykończeniowej.
- Odpowiadamy za Państwa dom od projektu aranżacji po jego realizację. Już na etapie budowy możemy zaplanować jak mają wyglądać wnętrza domu dzięki czemu możemy ograniczyć koszty przeróbek do zera.
- Trzymamy się ustalonego budżetu, dlatego nie trzeba bać się dodatkowych kosztów.
- Zajmujemy się zakupami, transportem, koordynacją prac poszczególnych wykonawców i sprzątaniem.
- Bazując na naszym doświadczeniu unikasz kosztownych błędów. Mamy stałych dystrybutorów, którzy odpowiednio przechowują materiały i dbają o ich najwyższą jakość.
- W pierwszym etapie zaczynamy od niezobowiązującego spotkania. Wspólnie zdefiniujemy oczekiwany efekt, oszacujemy budżet i wynikające z niego możliwości.
- W kolejnym etapie spotykamy się aby przedstawić wstępne projekty oraz omówić zaproponowane materiały.
- Po akceptacji i szczegółowym omówieniu przystępujemy do wykończenia i urządzania domu. Samodzielnie koordynujemy prace wszystkich fachowców, zakupy, transport i zamówienia.
- Umawiamy się na odbiór gotowego, posprzątanego mieszkania. Jeśli chcesz, możesz od razu się do niego wprowadzić.
- Współpracujemy ze sprawdzonymi wykonawcami schodów, kuchni i mebli pod zabudowę, a także pieców i kominków, dzięki czemu możemy zaoferować kompleksowe wykończenie każdego, nawet najbardziej wymagającego wnętrza.

Teraz Odomo po zleceniu iść z budowy już powinno.
Ale, że właściciel zachwycony to już daje pracę inną.
Bo parkanu oraz furtki, ścieżki, trawy i rabaty
Nie ma przecież koło jego nowej, jakże ślicznej chaty
Zatem pióro oraz kartę bierze i umowę już spisuje
A w niej nowe swoje życzenia do nas dzisiaj kieruje
A że energooszczędność wdrożono wzorowo
To teraz ma być podobnie, czyli ślicznie tylko kolorowo
A że Odomo generalnym wykonawcą być obiecało
To i przyjmie zlecenie chociaż pracy będzie nie mało
Pracą się podzieli tylko z firmą znaną i fachową
GardenArt to będzie z Katarzyną, jej szefową
Założymy trawnik z rolki a jak trzeba to i z siewu
Tu rabata a tam skalniak. Miło będzie także drzewu.
Za dnia kwieciem, w nocy lampą – rozświetlimy ogród cały.
Trawa, krzewy, kwiaty i skalniaki same się będą podlewały.
Odomo.pl we współpracy z Garden Art profesjonalnie zajmuje się projektowaniem, tworzeniem, pielęgnacją ogrodów oraz systemów nawadniania.
W tworzeniu ogrodów najważniejsza jest pasja, odpowiednia wiedza, doświadczenie, oraz indywidualne podejście do klienta i jego potrzeb. Musimy pamiętać, że ogród tworzymy nie dla siebie a realizujemy kogoś marzenia, tworzymy miejsce które ma relaksować, uspokajać, dawać miejsce do wytchnienia z dala od zgiełku przyszłemu właścicielowi.
Wykonujemy również ogrodzenia, podjazdy, ciągi piesze, tarasy i elementy małej architektury.
Zobacz więcej:
